ŁUBIN

Jest to znana, lecz zbyt mało doceniana roślina. Zasługuje na większe rozpowszechnienie, zarówno ze względu na efekt zdobniczy jak i na łatwość uprawy. Najwartościowszy spośród gatunków rocznych jest łubin Hartwega. Osiąga wysokość 60-70 cm i ma długie, gęste kwiatostany. Kwiaty są białe, różowe lub szafirowe, lekko pachnące. Kwitnie od lipca do września. Doskonale nadaje się na rabaty i grupy oraz do uzupełniania rabat bylinowych, a także na kwiat cięty. Pasuje do nowoczesnych wnętrz i domów wiejskich. Ładnie wygląda w siwakach, w wazonach glinianych oraz majolikowych. Dużą zaletą łubinu jest to, że dobrze rośnie nawet na ubogich piaszczystych glebach, w momencie wysiewu powinny one jednak być dość wilgotne. Wymaga stanowiska słonecznego. Nasiona wysiewa się na początku maja, gdyż łubin jest dość wrażliwy na przymrozki wiosenne. Zakwita w 8-10 tygodni po wysiewie. Rzędy wyznacza się co 30 cm, w rzędach umieszcza się po 2-3 nasiona co 15 cm. Na obsadzenie
m2 potrzeba 3-4 gramy nasion. Łubin ścina się, gdy co najmniej połowa kwiatów w kwiatostanie jest całkowicie rozwinięta. Natychmiast po ścięciu należy rośliny włożyć do wody, gdyż w przeciwnym razie szybko więdną.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Witam Cię. Mam na imię Marta i blog ten powstał w bardzo specyficzny sposób. Zostałam namówiona na niego przez znajomych, którzy uważają, że moja wiedza musi wyjść w świat. Więc zapraszam was do lektury moich wpisów!