Cynie należą do najbardziej wymagających roślin jednorocznych

Cynie należą do najbardziej wymagających roślin jednorocznych. Dobrze rosną tylko na żyznej, obficie nawiezionej i wilgotnej glebie, w miejscach słonecznych. Nie lubią zimnej  gleby gliniastej i jeżeli chcemy na niej uprawiać cynie, to musimy poprawić ją przez dodanie dużej ilości piasku i kompostu zwykłego lub torfowego. Kto chce mieć bez kłopotu wcześnie kwitnące rośliny, powinien kupić rozsadę wyprodukowaną w ciepłych inspektach. Można też spróbować wysiać cynie do skrzynek w mieszkaniu w końcu marca. Na skrzyneczkę o wymiarach 30 * 50 cm’ trzeba przeznaczyć około gramów nasion. Skrzynki powinny się znajdować w miejscu temperaturze nie mniejszej niż 18°. Po wykiełkowaniu najpierw pojawiają się 2 liścienie, a następnie pierwszy liść właściwy. W tym momencie należy cynie rozpikować do drugiej skrzynki w rozstawie 5×5 cm albo do małych doniczek, skąd łatwiej będzie przesadzać je do gruntu. Niezależnie od tego, gdzie była wyprodukowana rozsada, do gruntu wysadza się ją po 20 maja, cynie bowiem są bardzo wrażliwe na przymrozki. Rozsadę odmian niskich sadzi się co 15-20 cm, wysokich zaś co 25-35 cm.
Jeżeli nie zależy nam na wczesnym kwitnieniu cynii, to można wysiewać ją wprost do gruntu na początku maja. Na 1 m2 trzeba przeznaczyć około 15 gramów nasion.

Witam Cię. Mam na imię Marta i blog ten powstał w bardzo specyficzny sposób. Zostałam namówiona na niego przez znajomych, którzy uważają, że moja wiedza musi wyjść w świat. Więc zapraszam was do lektury moich wpisów!